3 Adımda temel ağ sorun giderme

Merhaba Bugün ağımızda oluşacak problemleri 3 adımda kontrol etmek ve problemleri çözmek  için bir kaç yol anlatacagım . Networkte oluşacak problerin nerden olabilecegi konusunda yardımcı olur.

1. Adım ethernet adaptör veya Wifi card’ın saglamlıgını kontrol etmek.

Ethernet adaptörün  veya Wifi card’ın saglamlıgını kontrol etmek local hostu yani kendi ip adresini pinglemek kartın çalışıp çalışmadıgını , TCP/İP yıgının yüklü olup olmadıgını  test etmek için yeterli olacaktır.

ping localhost veya ping 172.16.0.104 (kendi ip adresiniz)

bu çıktıyı aldıgımız zaman hiçbir problem olmadıgını görmüş oluyoruz. ama eger problem varsa gerek driverlerin yeniden yüklenmesi veya aradaki kablonun degişitirilmesi adımları izlenmesi problemi çözecektir

2. Adım yönelenciriciye olan baglantısını test etmek

Yönlendiriciye baglanıp baglanamadıgını test etmek için  aradaki yönelendiricinin ip adresini ping atmamız gerekir , yönlendiricinin adresini ögrenmek için windows işletim sistemlerinde      + R tuşlarına basarka  Run penceresi gelir buradan cmd yazarak cmd penceresi çagırılır , yönlendiricinin ip adresini ögrenmek için 

ipconfig
komutu ile gerek kablosuz yada kablolu baglandıgımızda ki yönelendiricimizin adresini ögrenmiş oluruz.

default gateway karşısında yazan adres bizim yönendiricimizin ip adresidir.

bu adrese ping atarak kablolu yada kablosuz yönlendiriciye ulaşıp ulaşamadıgımızı kontrol etmiş oluruz .

bu çıktıyı aldıgımız zaman hiçbir problem olmadıgını görmüş oluyoruz. eger bu adımda problem varsa yönlendirici degiştirilebilir yada aradaki kablo degiştirilerek problem giderilebilir .

3. Adım bir web sayfasına ping atmak

Bir web sayfasına ping atmak gerek dns servislerinin çalışıp çalışmadıgını gerek isp den aldıgımız hizmette bir sorun olup olmadıgını kontrol etmek için kullanılır .

Eger bu çıktıyı alıyorsak bir problem yok demektir. ama  bu adımda problem varsa

    tracert  komutu veya traceroute   
 ile bir web sayfasına ping atılır bu sırada ping paketinin nerede takıldıgı gözlemlenerek gerek firewallda ayar degişikligi yada internet servis sagayıcısıyla iletişime geçilir .

tracert komut çıktısı

Leave a Reply

Telegram duyuru kanalımıza buradan ulaşabilir,canlı yayınlar ve bir çok ücretsiz içerige hızlıca sahip olabilirsiniz.GİT
+